Rady - Maco studio s.r.o.

Údržba vaší zahradyZakládání trávníkuOřez stromů a keřů

Přejít na obsah

Rady

Trávník a jeho hlavní nepřátelé

Pokud na trávníku při nízkých teplotách dlouhodobě leží sníh a vzdušná vlhkost je vysoká, mohou se na travním porostu objevit hnědé, šedivé až bílé skvrny. Obvykle si jich všimneme až po setí trávníku.
Plíseň sněžná
Plíseň sněžná napadá trávu většinou přes zimu, zvláště když napadne sníh na teplou, nepromrzlou půdu, je-li půdní povrch zhutnělý nebo při nadbytku dusíku na podzim. Trávu pokryje bílý povlak, žloutne, pak hnědne a rozpadá se. Výskyt je silnější na zastíněných místech.
Ochrana
Napadená místa je třeba opatrně vyhrabat a přihnojit ledkem vápenatým. V případě silného napadení proveďte fungicidní ošetření.
Paluška travní
Pokud na trávníku při nízkých teplotách dlouhodobě leží sníh a vzdušná vlhkost je vysoká, mohou se na travním porostu objevit hnědé, šedivé až bílé skvrny. Obvykle si jich všimneme až po setí trávníku.
Ochrana
Způsob ošetření je stejný jako v případě napadení plísní sněžnou. Odumřelou hmotu odstraňte a přihnojte půdu ledkem vápenatým.
Rez travní
Rez travní se projevuje rezavými prášivými puchýřky na trávníku. Postupně dochází ke zkrucování a zasychání listů. Příčinou jsou časté dešťové srážky a rosy, zvláště za vyšších teplot.
Ochrana
Rez travní bohužel nelze odstranit žádným přípravkem. Omezte zálivku a napadené části odstraňte.
Rez korunkatá
Korunkatá rez se na rozdíl od rzi travní projevuje světlejšími, žlutými až oranžovými přášivými puchýřky, které ale mohou doprovázet černé lesklé skvrny. Postupně dochází ke zkrucování až úplné destrukci listů. Příčinou může být nedostatečná výživa, vysoká teplota a vysoká vzdušná vlhkost.
Ochrana
Napadené části odstraňte. Prevencí proti rzi korunkaté je častější sečení a vyrovnaná výživa.
Padlí travní
Bílý moučný povlak přecházející do hnědavých svrn, to je choroba zvaná padlí. Příčinou může být přehoustlá tráva, vysoká vzdušná vlhkost, zastíněné porosty. Napadené listy postupně odumírají.
Ochrana
Prevencí proti této chorobě je pěstování odolných odrůd trávníku, vyrovnaná výživa a časté sečení. V případě silného napadení proveďte fungicidní ošetření.
Kornatka travní
Pokud se na trávníku objevují žluté až rezavé skvrny s růžovými chomáčky, jedná se o kornatku travní. Choroba se vyskytuje většinou na podzim. Příčinou je dlouhodobé zamokření nebo nedostatečná výživa dusíkem.
Ochrana
Správná výživa a prořezávání trávníku jsou hlavními opatřeními proti kornatce travní. V nejhorším lze použít fungicidy.
Napadení houbami
Napadení choubou Basiodiomycetes se projevuje odumřelými travními zónami ve tvaru kruhů (bělavých nebo tmavě zelených), proto se tomuto jevu říká Čarodějné kruhy. Vyskytují se zejména na starších trávnících a písčitých půdách.
Ochrana
Půdu je třeba vyměnit a vysét novou travní směs.
Domácí zvířata – psi a kočky
Domácí zvířata poškozují trávník svými exkrementy. Psí moč je silně koncentrovaná, takže může způsobit deformaci trávy.
Domácí zvířata – krtci a myši
Krtci a myši podhrabávají půdu a rozrušují travní porost. Jejich likvidace je velmi obtížná. Můžeme se nám podařit škůdce odchytit, ale není zaručeno, že se nám na zahradě brzy nezabydlí škůdce nový.
Mravenci jako škůdci trávníků a trav
Mravenci znehodnocují vzhled trávníku tím, že na povrchu budují svá hnízda. Lze je zneškodnit biologickými přípravky jako je např. Bioformatox.
Návrat na obsah